Można jednak nie dopuszczać do tego i mieć niemal same pomyślne dni. Wcale nie jest tak trudno budować w sobie poczucie szczęścia, a tym samym tworzyć radosne dni. Sposobów na posiadanie i utrzymanie pozytywnego nastawienia do świata są setki. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zacząć od tego, co najprostsze.
Recepta pierwsza, bądź wyspany. Zarywanie nocy nie służy zdrowiu. Ma też wpływ na samopoczucie, bo zmęczenie sprawia, ze nic ci się nie chce i humor nie dopisuje. Nie warto zatem godzinami grac na komputerze czy oglądać do późna filmów, bo cena płacona za to następnego dnia jest zbyt wysoka w stosunku do przyjemności nocnego siedzenia. Człowiek wyspany ma siłę i humor. Kobiety ponadto maja piękną zdrowa cerę, ponieważ 8-godzinny sen jak donoszą badania naukowe wpływa korzystnie na młody wygląd.
Recepta druga, kochaj zwierzęta. Posiadanie psa lub kota skutecznie chroni przed chandrą depresją, bo ich wesołe figle potrafią nas rozbawić do łez. Jest też w nich tyle miłości do swojego właściciela, że przepełniony uczuciem nie chcesz i nie potrafisz się martwić. Bycie kochanym jest bardzo istotnym powodem do satysfakcji i zadowolenia. Poza tym naukowcy dowodzą, że spacery z psem zapobiegają chorobom serca, a głaskanie kota pozwala uniknąć depresji. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, ze kot potrafi uleczyć każdy smutek.
Recepta trzecia, miej hobby. Pasja jest tym, co dodaje ci skrzydeł i powoduje, że każdy dzień jest piękny. Bo czy może być inaczej, skoro tylko otworzysz rano oczy, już myślisz o swoim ukochanym zajęciu, planujemy nowe posunięcia i cieszymy się na przyjemność robienia tego, co uwielbiamy. Pasja jest jak permanentny stan zakochania. Można w ta receptę wpisać właśnie taką opcję, bo każdy zakochany jest bez wątpienia szczęśliwy.
Recepta czwarta, baw się. Na to musi się znaleźć czas w twoim zapracowanym i obłożonym obowiązkami dniu. Życie nie może składać się wyłącznie z tego, co musisz zrobić, ale ma w nim być także wesoła zabawa. Chodzi tu miedzy innymi o równowagę pomiędzy tym, co musisz, a tym, co chcesz. Należy dla własnego dobra zaplanować sobie przynajmniej godzinkę na radosne przyjemności. Nasza psychika wymaga od nas relaksu i lekkości. Ludzie, którzy odmawiają sobie zabawy wpadają w pułapkę wypalenia zawodowego lub depresji.
Recepta piąta, słuchaj muzyki. Muzyka podobno łagodzi obyczaje, ale przede wszystkim działa kojąco i bardzo efektywnie podnosi nastrój. Każdy z nas ma swoje ulubione utwory. Warto je nagrać na przenośny odtwarzacz i mieć pod ręką, by zastosować muzyczna terapię, szczególnie wtedy, kiedy jest ci smutno. W NLP istnieje metoda przeprogramowania przykrych wspomnień poprzez nałożenie ich na płynącą w tle ulubioną piosenkę. Przynosi ona zaskakujące efekty i pokazuje niezwykłą uzdrawiającą moc muzyki.
Recepta szósta, miej przyjaciół. Przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych darów losu. To dzięki bliskim osobom odkrywamy urok świata i prawdziwej dobrej zabawy. Przyjaciel to ktoś, z kim można porozmawiać na każdy temat i zawsze efektem jest poprawa humoru. W smutnych chwilach wysłucha, pocieszy i pozwoli ci poczuć się lepiej. W okresach prosperity świętuje z tobą twoje sukcesy. A przecież każdy wie, ze szczęście najsilniej odczuwamy wówczas, gdy się nim dzielimy z bliskimi, bo dzielone ? mnoży się wielokrotnie.
Recepta siódma, nie oskarżaj się. Bardzo często powodem złego nastroju jest stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko. Bywa, że kiedy nie jesteś w stanie jej przeskoczyć obwiniasz się i czujesz się gorszy. Po co? Nie ma sensu być ideałem, bo urok człowieka polega na jego unikalności, ze wszystkimi słabościami włącznie. Jednym z najlepszych sposobów na dobre samopoczucie jest umiejętność wybaczania sobie rożnych niepowodzeń oraz dawanie sobie prawa do popełniania gaf i pomyłek. Powiedz sobie szczerze: jestem tylko człowiekiem, a mylić się jest rzeczą ludzką.
Recepta ósma, nie kłóć się. Zgoda buduje. Zgoda wzmacnia przyjaźnie. Zgoda jest tworzywem dla najsilniejszych mostów sympatii pomiędzy ludźmi. Jeśli jesteś życzliwy, otwarty i uprzejmy, ludzie lgną do ciebie. A dzięki temu czujesz się lepiej sam ze sobą, z innymi i ze światem wokół siebie. Jeśli wykłócasz się o drobiazgi i musisz za wszelka cenę udowodnić, że to ty masz rację, niszczysz relacje, pozostawiając po sobie tylko niesmak. Naprawdę nie warto, bo owocuje to żalem do siebie i innych ludzi, a w efekcie złym samopoczuciem.
Recepta dziewiąta, śmiej się. Najlepiej zacząć dzień od śmiechu ? kwadrans radosnego ?ha, ha, ha? programuje nas na najbliższą dobę w sposób zdecydowanie pogodny i pomyślny. Jak najczęściej uśmiechaj się do ludzi, do samego siebie, do własnych myśli. Szukaj radości w każdym miejscu i każdej sytuacji. Oglądaj dobre komedie, opowiadaj kawały, czytaj wesołe książki i spotykaj się z radosnymi ludźmi. Naucz się śmiać z samego siebie, to pozwala nabrać dystansu do życia i jego problemów. Nic tak bardzo jak śmiech nie odżywia naszej wewnętrznej natury i nie podnosi nastroju.
Recepta dziesiąta, snuj wspomnienia. Każdy z nas ma w swojej pamięci cudowne historie, które chciałby przeżyć jeszcze raz. To jest możliwe, ponieważ fenomen ludzkiego umysłu pozwala nam odtwarzać dawno minione wydarzenia z dość duża dokładnością. Wystarczy usiąść w wygodnym fotelu, puścić muzykę, która kojarzy się z daną sytuacja i zamknąć oczy? Wspominanie przyjemnych historii uruchamia wszystkie pozytywne emocje, które wówczas przeżywałeś.
To tylko przykłady działań podnoszących nastrój. Takich recept można sobie wypisać co najmniej kilkanaście i spróbować cieszyć się każda chwilą, niezależnie od pogody za oknem.
Bogusława M. Andrzejewska
Przedruk z Portalu Duchowego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz